Home | Statut | Zarząd | Współpraca | Ogłoszenia | Kontakt
Home Jestes w: Home Działalność Historia Roja
Historia Roja PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Czwartek, 10 Styczeń 2013 18:47
alt


STOP CENZURZE

W sobotę dn.12.01.2013r. odbył się pokaz polskiego filmu „HISTORIA ROJA, czyli w ziemi lepiej słychać” w reżyserii P. Jerzego Zalewskiego.


Na pokazie obecni byli osobiście dwaj aktorzy:  główny bohater „Rój” – P. Krzysztof Zalewski i P. Grzegorz Braun


Film porusza ważne trudne tematy, nie tylko historyczne. Przedstawia historię Polski i losy jednego  z wielu jej bohaterów Roja- żołnierza wyklętego. PAMIĘĆ, CHWAŁA,   PRAWDA należy się naszym wszystkim BOHATEROM! Walczyli za Polskę, dla nas. Nie bądźmy obojętni, przecież to malutka cząstka naszej historii… Oni wywalczyli nam wolność. Może nie do końca idealną, ale dzięki Nim jesteśmy wolni!
„Mieczysław Dziemieszkiewicz, ur. w 1925r. Urodził się i wychował w pow. łomżyńskim ,gdzie później działał w szeregach NSZ — NZW. Lata okupacji spędził w Makowie Podhalańskim pracując jako robotnik transportowy. Jednocześnie przewoził materiały konspiracyjne przekazywane mu przez brata Romana ps. Adam. Brat wspólnie z żołnierzami Czesława Czaplickiego ps. Ryś  w maju 1945 roku rozbił więzienie w Krasnosielcu. Wiosną 1945r. Mieczysław Dziemieszkiewicz zostaje wcielony do wojska w Warszawie. Na wieść o zastrzeleniu brata przez sowietów dezerteruje z wojska i wstępuje do oddziału partyzanckiego Mariana Kraśniewskiego „Burzy”, gdzie przyjmuje pseudonim „Rój”. Film przedstawia dzieje niezwykłego człowieka, legendy powojennego podziemia niepodległościowego oraz losy żołnierzy z nim związanych. Dokument przytacza relacje świadków i przywraca pamięć przechowywaną dotąd tylko w rodzinach żołnierzy wyklętych”.
Pokaz filmu raczej nie odbędzie się w żadnym wrocławskim kinie, ze względu na zbyt wysokie ceny wynajmu sal, negocjacje finansowe niestety nie powiodły się. Od kilku lat film boryka się z problemami finansowymi i nie tylko. Oczywiście Osoby, Organizacje, Instytucje zainteresowane zorganizowaniem pokazu filmu w swojej miejscowości lub udzieleniem wsparcia dla filmu np. finansowego proszone są o kontakt z twórcami  www.historiaroja.pl oraz www.ratujmyroja.pl  

źródło: http://www.oczy-patrioty.pl/elegia-na-smierc-roja/ 

Każdy może pomóc przychodząc na film i przekazując dobrowolnie dowolną kwotę jako cegiełkę na dokończenie dzieła. Warto pomagać . Zapraszamy gorąco w sobotę.

Tekst: Katarzyna Szpruta


Petycja: www.ratujmyroja.pl

Zmieniony: Poniedziałek, 25 Marzec 2013 20:08
 

Organizer


OPP

Fundacja została utworzona przez rodziców dzieci niepełnospraw- nych w celu niesienia pomocy po- trzebującym niepełnosprawnym:
  • dzieciom,
  • młodzieży,
  • dorosłym.

Doskonale znamy trudne realia codziennej nierównej walki na wielu płaszczyznach o tzw. „lepsze dni”.
Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego.

Czytaj więcej

  

Podaruj nam 1% podatku!


Wspomóż działania Fundacji przekazując nam swój 1%. To nic nie kosztuje i jest bardzo proste. 1% potrącany jest z podatku należnego Urzędowi Skarbowemu. Zdecyduj sam o jego alokacji!

Czytaj więcej ...