Home | Statut | Zarząd | Współpraca | Ogłoszenia | Kontakt
Home Jestes w: Home Działalność AUTOMOBILNOŚĆ 2013
AUTOMOBILNOŚĆ 2013 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Machowska   
Czwartek, 30 Maj 2013 12:13

W dniach 21-23 maja 2013r. w Warszawie, pod auspicjami Instytutu Transportu Samochodowego oraz Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom „SPINKA” odbyła się pierwsza w Polsce wystawa motoryzacyjna skierowana specjalnie do kierowców i pasażerów niepełnosprawnych. Organizacja tego przedsięwzięcia, za którą chciałabym podziękować ma też inny wymiar. Oznacza bowiem zmianę w świadomości nas samych, zarówno tych w pełni sprawnych jak i niepełnosprawnych.
 
Na wystawie pokazane zostały rozwiązania wszystkich liczących się na polskim rynku producentów oprzyrządowania dla niepełnosprawnych kierowców jak i sprzętu wspomagającego wsiadanie i wysiadanie niepełnosprawnym pasażerom.
Było wszystko, dźwigi, windy, podnośniki, przenośniki, systemy pozwalające kierować samochodem za pomocą rąk, ale nie to było w tym najważniejsze…
Najważniejsze w tym wydarzeniu było uświadomienie zwiedzającym wystawę, że niepełnosprawność przy dzisiejszej technologii nie stanowi bariery uniemożliwiającej prowadzenie samochodu. Pamiętajmy, też, że dostosowany samochód dla osoby niepełnosprawnej to nie dobro luksusowe, a ta „lepsza wersja nóg”, to narzędzie do osiągnięcia samodzielności i niezależności, do pełnej integracji społecznej i zawodowej.

Przy indywidualnej rozmowie potencjalnego kierowcy ze specjalistą, do której wystawa była znakomitą sposobnością, praktycznie każdy znajdzie coś w ofercie takich producentów jak m.in. GUIDOSIMPLEX (http://www.efektor.info.pl), AUTOADAPT(http://www.reha.com.pl), czy CEBRON(http://www.cebron.com.pl).

Bariery są tylko dwie: finansowa- nie ma co udawać ogromna…, chodząc po wystawie mogłam się przekonać, że jeździć może każdy, ale im większa niepełnosprawność tym więcej środków finansowych taka osoba musi zgromadzić.

I tu możemy liczyć na pomoc SPINKI(http://www.spinka.org.pl), która udziela wsparcia do 50% kosztów oprzyrządowania samochodu(max 6tys.zł). Niestety jest to w zasadzie jedyne dostępne wsparcie. Kilka lat temu można było skorzystać z dofinansowania PFRON w ramach programu „Sprawny dojazd”. Niestety na chwilę obecną nie przewiduje się powrotu do tego typu pomocy.

Druga bariera jest już tylko w naszych głowach… Trzeba uwierzyć, że można być kierowcą mimo wózka czy kul, a nawet z mocnym czterokończynowym niedowładem... i podjąć to wyzwanie do czego Was gorąco zachęcam! A potem… potem świat staje otworem! A więc ODWAGI I W DROGĘ:) Może spotkamy się kiedyś na jakiejś wspólnej drodze czego Wam i sobie życzę:)

Katarzyna Machowska
(www.drogadomobilnosci.dbv.pl)

Aby oglądnąć zdjęcia kliknij TUTAJ :)

Zmieniony: Czwartek, 30 Maj 2013 12:33
 

Organizer


OPP

Fundacja została utworzona przez rodziców dzieci niepełnospraw- nych w celu niesienia pomocy po- trzebującym niepełnosprawnym:
  • dzieciom,
  • młodzieży,
  • dorosłym.

Doskonale znamy trudne realia codziennej nierównej walki na wielu płaszczyznach o tzw. „lepsze dni”.
Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego.

Czytaj więcej

  

Podaruj nam 1% podatku!


Wspomóż działania Fundacji przekazując nam swój 1%. To nic nie kosztuje i jest bardzo proste. 1% potrącany jest z podatku należnego Urzędowi Skarbowemu. Zdecyduj sam o jego alokacji!

Czytaj więcej ...